fbpx

Co może być przedmiotem zabezpieczenia emisji obligacji?

Co może być przedmiotem zabezpieczenia emisji obligacji?

Emisja obligacji to dla emitenta możliwość zebrania kapitału na realizację nowych inwestycji, jak również zobowiązanie wobec obligatariusza, które musi zostać uregulowana w stosownym czasie. Dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa obligatariuszy stosuje się zabezpieczenie obligacji.

Zabezpieczenie obligacji wpływa na ryzyko, a samo ryzyko wpływa na wysokość oprocentowania papieru wartościowego, ponieważ z zasady instrumenty bardziej ryzykowne muszą oferować inwestorom wyższe stopy zwrotu, tak by ci chcieli je nabywać.

Przykładowym zabezpieczeniem wierzytelności wynikających z obligacji może być hipoteka lub zastaw. Zgodnie z ustawą o obligacjach (art. 30 ust. 1). hipoteka musi zostać poddana wycenie przez podmiot, który posiada doświadczenie i kwalifikacje zapewniające rzetelność wyceny oraz zachowuje bezstronność i niezależność.

Warto wskazać, że zgodnie z ustawą emitent jest obowiązany, na żądanie osoby zainteresowanej, do nieodpłatnego dostarczenia wyceny w postaci drukowanej w miejscu przyjęcia żądania, jeżeli w warunkach emisji zamieszczony został skrót tej wyceny.

Hipoteka nie jest jedyną możliwością zabezpieczenia obligacji, jednak należy ona do najbardziej docenianych. Rozwiązanie to posiada swoje zalety, jednak wśród wad można wymienić nieposiadanie odpowiednich aktywów przez podmioty na wczesnym etapie rozwoju.

Zgodnie z treścią ustawy, aby hipoteka mogła stanowić zabezpieczenie, musi zostać ona najpierw poddana wycenie przez stosowny podmiot. Celem operatu (dokument sporządzony przez rzeczoznawcę majątkowego) jest ustalenie wartości przedmiotowej nieruchomości według stanu na konkretny dzień dla potrzeb hipotecznego zabezpieczenia wierzytelności. Należy przy tym wskazać, że dokument ten musi być odpowiednio i stosunkowo niedawno sporządzony, tak by odzwierciedlał prawdziwą wartość zabezpieczenia.

Przedmiotem zabezpieczenia może być również zastaw rejestrowy. Zgodnie z ustawą o obligacjach (art. 30 ust. 1) musi być on (podobnie jak hipoteka) poddany wycenie przez podmiot, który posiada doświadczenie i kwalifikacje zapewniające rzetelność wyceny oraz zachowuje bezstronność i niezależność. Jako zastaw rejestrowy mogą służyć zarówno składniki majątku, takie jak maszyny/urządzenia, jak również różnego rodzaju akcje i obligacje.

Do zabezpieczenia obligacji wykorzystany może być również weksel i umowa wekslowa, na mocy której Administrator Zabezpieczeń upoważniony będzie do wypełnienia weksla i wystawiania w imieniu Emitenta dalszych weksli, do łącznej kwoty wskazanej w warunkach emisji obligacji. Emitent składa również oświadczenie o poddaniu się egzekucji (w trybie art. 777 § 1 pkt 5).

Podsumowując, zabezpieczenie obligacji może przyjąć różne formy, zarówno aktywów materialnych takich jak nieruchomości, czy też pojazdy/maszyny, jak również aktywa finansowe, w tym akcje i obligacje jakie spółka posiada. Muszą zostać poddane one jednak wycenie przez profesjonalistę, który posiada odpowiednie uprawnienia.

Kontakt