
Superbohaterowie w grach video
Rozwój światowego rynku gier komputerowych przyspieszył na skutek pandemii koronawirusa. Wśród najpopularniejszych produkcji są gry o superbohaterach, występujących wcześniej w komiksach, serialach i filmach. Są to niekiedy produkcje bestsellerowe, a ich wydawcy osiągają wielomilionowe przychody. W niniejszym artykule przygotowanym przez Dom Maklerski Prosper Capital przedstawiono najpopularniejszych superbohaterów filmowych, którzy odnieśli sukces również w grach video.
Batman
Batman jest bohaterem licznych serii komiksów wydawanych przez DC Comics. Po raz pierwszy pojawił się w czasopiśmie komiksowym Detective Comics vol.1 #27 w maju 1939 roku. Twórcami postaci byli Bob Kane i Bill Finger, jednak przez wiele lat tylko Kane był oficjalnie podawany jako autor. Tworząc postać Batmana Kane inspirował się postacią Zorro – zamaskowanego bohatera walczącego ze złem. Człowiek w kostiumie nietoperza nie jest obdarzony żadnymi nadludzkimi mocami. Posiada za to nowoczesny sprzęt i pojazdy. Nie jest mu obcy trening fizyczny.
Człowiek-nietoperz stał się bohaterem licznych seriali animowanych i filmów. Pierwszy raz na ekranie pojawił się w 1943 roku w serialu „Batman”. W postać tytułową wcielił się Lewis Wilson. W kontynuacji serialu „Batman i Robin” główną rolę zagrał Robert Lowery. W serialu telewizyjnym z lat 60 oraz w filmie „Batman: The Movie” zagrał Adam West. W 1989 roku powstał film w reżyserii Tima Burtona pt. „Batman” z Michaelem Keatonem w roli głównej. Budżet filmu to 35 mln USD a przychody – 411 mln USD. Kontynuacja filmu pt. „Powrót Batmana” z 1992 roku przyniosła 266 mln USD przychodu. Dystrybutorem obu filmów był Warner Bros. W latach 90-tych powstały kolejne dwa filmy, w których tytułową postać zagrali Val Kilmer i George Clooney.
Kolejna seria filmów z Batmanem rozpoczęła się w 2005 roku od produkcji „Batman: Begins” W roli głównej po raz pierwszy pojawił się Christian Bale. Aktor ten zagrał też rolę Batmana w dwóch kolejnych filmach: „The Dark Knight” z 2008 roku okazał się dużym sukcesem komercyjnym. Film ustanowił rekord otwarcia w USA z wynikiem 158 mln dolarów i był jednym z czterech najbardziej dochodowych filmów w historii z wynikiem ponad 1 mld dolarów (w 2009 roku). W 2012 roku swoją premierę miała kontynuacja „The Dark Knight Rises”. Budżet produkcji to 250 mln dolarów a przychody – 1 084 mln dolarów.
Wykres 1 Koszty i przychody z filmów o Batmanie
Źródło: 1 Statista.com, dostęp dnia 19.03.2021 r.
Batman jest również bohaterem licznych gier video. Największym uznaniem wśród graczy cieszy się seria Batman Arkham. W maju 2007 roku prawa do wykorzystywania wizerunku postaci trafiły do spółki Eidos (obecnie Square Enix). Niedługo potem skontaktowali się z tą spółką przedstawiciele brytyjskiego niezależnego studia Rocksteady Studios, oferując swoją wizję gry o Człowieku-nietoperzu. Pomysł został zaakceptowany i jesienią 2007 roku rozpoczęto prace. Rocksteady Studios miało wtedy na koncie zaledwie jedną grę i zatrudniało około 40 pracowników. Ich liczba wzrosła do sześćdziesięciu w momencie ukończenia prac nad grą. Dla porównania w pracach nad porównywalnymi grami, np. Assassin’s Creed czy Call Of Duty uczestniczy od pięciuset do tysiąca osób. W sierpniu 2009 roku swoją premierę miała gra Batman: Arkham Asylum. Produkcja spotkała się z ciepłym przyjęciem ze strony krytyków i graczy. Sprzedano 9,5 miliona egzemplarzy. W lutym 2010 roku Rocksteady Studios trafiło pod skrzydła Time Warner Company i stało się jednym z zespołów należących do Warner Bros Interactive Entertainment. W 2011 roku pojawiła się kolejna produkcja na licencji DC Comics, Batman Arkham City. Produkcja trafiła na pecety i konsole PlayStation 4 oraz Xbox One, a po latach także na Nintendo Wii U. W ciągu roku od premiery sprzedano 12,5 miliona egzemplarzy gry, a przychody wyniosły ponad 600 mln dolarów. Całkowita sprzedaż gry to 14,3 miliona kopii. Kolejną produkcją Rocksteady Studios była gra Batman: Arkham Knight, która trafiła do sprzedaży w czerwcu 2015 roku i rozeszła się w ilości 6,2 miliona egzemplarzy. W październiku 2016 roku pojawiła się gra Batman: Arkham VR – gra będąca interaktywnym doświadczeniem opracowanym z myślą o goglach rzeczywistości wirtualnej.
Spider-Man
Spider-Man to postać znana z komiksów wydawanych przez Marvel Comics. Została stworzona przez scenarzystę Stana Lee, rysownika Steve’a Ditko, a także Jacka Kirby’ego. Po raz pierwszy Człowiek-pająk pojawił się w 1962 roku w piętnastym numerze komiksu „Amazon Fantasy vol.1”. Wkrótce stał się bohaterem serii komiksów. W zamyśle twórców postaci Spider-Man miał być superbohaterem, z którym czytelnicy mogliby się utożsamiać. W wyniku ugryzienia przez napromieniowanego pająka podczas pokazu naukowego nastoletni Peter Parker uzyskał nadludzkie moce. Posiada siłę, kondycję, zręczność, umiejętności walki wręcz i nieprzeciętną inteligencję, a przede wszystkim umiejętność chodzenia po ścianach i wystrzeliwania sztucznej pajęczyny. Pomimo posiadania fantastycznych mocy, Peter Parker w życiu codziennym zmaga się z problemami typowego nastolatka: opiekuje się samotną ciotką, w wolnym czasie próbuje dorobić kilka dolarów, choruje, a po walkach długo dochodzi do siebie. Początkowo swoje wyjątkowe umiejętności wykorzystywał jedynie do zarabiania pieniędzy dzięki walkom na scenie. Jednak po tym, jak pozwolił uciec przestępcy, który postrzelił jego wujka, postanowił walczyć ze złem.
Postać Spider-Mana została także przeniesiona na duży ekran. Początkowo filmy z tym bohaterem z lat 80-tych nie były zbyt udane. Od 2002 roku na podstawie tej postaci powstało kilka kinowych adaptacji produkcji Sony Pictures Entertainment, będącej właścicielem praw do filmowych ekranizacji tego superbohatera. Film Spider-Man z 2002 roku zapoczątkował trylogię w reżyserii Sama Raimiego z Tobeyem Maguire’em w tytułowej roli. Kolejne części trylogii to Spider-Man 2 z 2004 roku i Spider-Man 3 z 2007. Kolejna seria filmów ze Spider-Manem rozpoczęła się w 2012 roku filmem „Niesamowity Spider-Man” w reżyserii Marka Webba. Tytułową rolę zagrał Andrew Garfield. W 2014 roku powstała część druga „Spider-Man 2”. Filmy te nie odniosły spektakularnego sukcesu finansowego. Kolejny film „Spider-Man Homecoming” powstał w roku 2017 i był stworzony we współpracy Sony Pictures z Marvel Studios. Film zarobił 880 mln dolarów przy budżecie 175 mln dolarów. Dwa lata później na ekrany kin trafił film „Spider-Man: Far From Home”. Budżet filmu wyniósł 160 mln dolarów. Film zarobił ponad 1,13 miliarda USD i był najbardziej dochodowym filmem wytwórni Sony Pictures w historii wyprzedzając dotychczasowego lidera – „Skyfall”. Planowane są kolejne dwa filmy, w tym „Spider-Man: No Way Home”, którego premiera ma się odbyć w tym roku.
Tabela 1 Przychody z filmów o Spider-Manie w Ameryce Północnej i na świecie
Źródło: 2 Statista.com, dostęp dnia 19.03.2021 r.
Spider-Man posiada też swoje miejsce w grach video. Pierwsza gra z tą postacią pojawiła się w 1982 roku na Atari 2600. Od tamtej pory powstało kilkadziesiąt gier ze Spider-Manem na komputery i konsole. Największym sukcesem cieszyła się gra Marvel’s Spider-Man na PlayStation 4.
Jest to przygodowa gra akcji, która swoją premierę miała we wrześniu 2018 roku. Gra została stworzona przez Isomniac Games a jej wydawcą jest Sony Interactive Entertainment. W przewodnim wątku fabularnym gry główny antagonista superbohatera – Mister Negative organizuje spisek mający na celu przejęcie kontroli nad przestępczym półświatkiem Nowego Jorku. Kiedy Mister Negative grozi wypuszczeniem śmiercionośnego wirusa, Spider Man musi stawić mu czoła i chronić miasto jednocześnie zajmując się osobistymi problemami jego cywilnej osobowości, Petera Parkera.
Rozgrywka jest prezentowana z perspektywy trzeciej osoby, ze szczególnym naciskiem na przemieszczanie się i zdolności bojowe Spider-Mana. Główny bohater może swobodnie poruszać się po Nowym Jorku, wchodzić w interakcje z innymi postaciami, podejmować misje i odblokowywać nowe gadżety i kombinezony, przechodząc przez główną historię lub wykonując zadania. Poza fabułą gracz może wykonywać misje poboczne, aby odblokować dodatkową zawartość i przedmioty do zebrania. Walka koncentruje się na łączeniu ataków w łańcuchy oraz wykorzystywaniu środowiska i sieci do obezwładniania wielu wrogów, jednocześnie unikając obrażeń.
Spider-Man został wydany na PlayStation 4 w dniu 7 września 2018 r. Gra otrzymała pochwały za narrację, charakterystykę, walkę i mechanikę bujania na pajęczynie, chociaż niektórzy krytykowali jej otwarty świat za brak innowacji. Wielu recenzentów nazwało ją jedną z najlepszych gier o superbohaterach, jakie kiedykolwiek powstały, niektórzy porównują ją pozytywnie do serii Batman: Arkham. Produkcja zdobyła kilka pochwał na koniec roku od różnych publikacji o grach, krytyków i nagród na ceremoniach dla twórców gier.
W trakcie pierwszych trzech dni od premiery sprzedano 3,3 mln egzemplarzy gry Spider-Man. Była to najszybciej sprzedająca się gra w historii Sony. USA Today oszacowało, że gra zarobiła w tym okresie co najmniej 198 mln dolarów. Była to kwota przewyższająca 117 mln dolarów wpływów z filmu Spider-Man: Homecomming podczas pierwszego weekendu po jego północnoamerykańskiej premierze. Według oszacowań NPD Group sprzedaż Spider-Mana w pierwszym miesiącu po premierze była o 37% wyższa niż łączna sprzedaż w miesiącu premiery wszystkich gier Spider-Mana wydanych od czasu, gdy grupa zaczęła śledzić te dane w 1995 roku.
Jak dotychczas na całym świecie sprzedano ponad 20 milionów egzemplarzy gry Marvel’s Spider-Man – wynika z informacji zawartych na profilu Davida Bulla, starszego menedżera ds. globalnego marketingu marki PlayStation, na portalu LinkedIn.
Zorro
Zorro to fikcyjna postać, która po raz pierwszy pojawiła się w powieści amerykańskiego pisarza Johnston McCulleya „The Curse OF Capistrano” z 1919 roku. Inspiracją dla powstania postaci były opowieści o kalifornijskim banicie Joaquinie Murieta. Bohater Zorro ma dwa oblicza. Prywatnie jest Don Diego de la Vegą – bogatym próżniakiem bez ambicji politycznych, prowadzącym spokojne życie. Kiedy trzeba walczyć z niesprawiedliwością, zakłada czarną pelerynę, maskę i ze szpadą w dłoni pod pseudonimem Zorro rusza na ratunek. Jego znakiem rozpoznawczym jest litera Z. Koń na którym jeździ nazywa się Tornado. Korzysta z doskonałych umiejętności szermierki. Tajemnicę swego pana, który nocą przeistacza się w dzielnego obrońcę uciśnionych, zna tylko towarzysz jego wypraw, niemy sługa Bernardo.
Postać Zorro wielokrotnie pojawiała się w filmach. Pierwszym z nich był „Znak Zorro” z 1920 roku. Jednym z najpopularniejszych był film „Maska Zorro” z 1998 roku. W rolach głównych wystąpili wówczas Antonio Banderas, Anthony Hopkins i Catherine Zeta-Jones. Film spotkał się z uznaniem krytyków i widzów, przede wszystkim ze względu na humor i dynamiczne sekwencje walk. W 2005 roku trafiła na ekrany kontynuacja – film „Legenda Zorro”.
Zorro był też bohaterem licznych seriali, jak również seriali animowanych. Bardzo popularny był serial z 1957 z Guyem Williamsem w roli tytułowej wytwórni Walta Disneya oraz animowany serial „Zorro The Chronicles”.
Zorro pojawi się również w grze video. W dniu 21 sierpnia 2020 roku notowane na rynku New Connect warszawskie studio BTC Studios S.A. podpisało umowę z kanadyjską spółką PVP Games Incorporation – studiem posiadającym umowę licencyjną na produkcję gier video pod marką „Zorro The Chronicles” na podstawie uzyskanej licencji od Zorro Productions Inc. Na podstawie tej umowy BTC Studios będzie współproducentem, dystrybutorem i wydawcą gry „Zorro The Chronicles”. Premiera gry zapowiadana jest na trzeci/czwarty kwartał 2021 roku. Produkcja inspirowana jest takimi tytułami jak Batman Arkham Asylum, Spider-Man i Assassin’s Creed. Przedstawiciele spółki zapowiadają, że gra, mimo że jest skierowana do najmłodszych (od siódmego roku życia) będzie atrakcyjna dla pozostałych graczy. Przedstawiciele BTC Studios podkreślają, że przemoc w grze nie występuje, a sposób przedstawienia pojedynków jest humorystyczny. Wykonanie gry zostało powierzone kanadyjskiej spółce Bkom Studios, w którym za Zorro the Chronicles odpowiada Pierre Leroux, znany z produkcji między innymi Assassin’s Creed dla Ubisoft. Gra zostanie wydana na wszystkich głównych platformach – PC, Sony PlayStation, Nintendo Switch oraz Microsoft XBOX. Następnie BTC Studios S.A. planuje wydanie wersji mobilnych gry na platformy Android oraz iOS w dziesięciu wersjach językowych.
Piotr Krasuski
Manager Inwestycyjny
Prosper Capital Dom Maklerski S.A.