fbpx
Wymagający rok dla Inwestora- artykuł ekspercki
13 stycznia 2023
Udostępnij:

Wymagający rok dla Inwestora- artykuł ekspercki

 

Praktycznie miniony już rok był bardzo wymagający zarówno dla Państwa jako inwestorów, jak i dla nas – firmy profesjonalnie zajmującej się inwestowaniem pieniędzy. Powodów można znaleźć wiele, jednak tymi najbardziej istotnymi jest niespodziewana słabość zarówno obligacji, jak i akcji. Przyczyny tej słabości są ogólnie znane, więc pozwolę sobie wymienić te 3 najbardziej istotne, na które aktualnie spoglądają oczy praktycznie wszystkich inwestorów na wszystkich szerokościach geograficznych.

 

1. Inflacja, której wysokie poziomy zaskoczyły nas wszystkich to konsekwencja niespotykanej od czasów II Wojny Światowej ekspansji fiskalnej. W tej chwili można z dość dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że mogło to być pewnego rodzaju strzelanie z armaty do przysłowiowej muchy. Jednak wcześniejsze obawy przed post pandemicznym wyhamowaniem gospodarki zapewne były dużo groźniejsze niż muchy. Obecnie możemy zaobserwować wyhamowanie inflacji, najbardziej widoczne jest to w USA. Tam też cykl podwyżek stóp procentowych rozpoczął się najwcześniej i też najszybciej widać tego efekty. Pytaniem otwartym pozostaje to jak na jak długo inflacja pozostanie z nami i kiedy zbliżymy się do oczekiwanych przez banki centralne poziomów. Przykładowo w USA cel inflacyjny znajduje się na poziomie 2% względem ostatniego odczytu inflacji na poziomie 7,1%.

 

 

Wykres 1. Rynki rozwinięte

Źródło: Refinitiv, Skarbiec TFI

 

 

 

 

 

2. W tym miejscu pojawia się druga istotna przyczyna słabości rynków w 2022 r. Jest nią jastrzębia polityka banków centralnych, z której słusznością trudno dyskutować, zwłaszcza w świetle szalejącej inflacji. Rynki zaakceptowały to, że otoczenie zerowych stóp procentowych jest już historią, do której prędko nie wrócimy. W dalszym ciągu dużo trudniej jest nam jednak funkcjonować bez wiedzy na jakich poziomach stóp procentowych zatrzymają się Banki Centralne oraz na jak długo pozostaniemy w otoczeniu wyższych stóp procentowych. W tej chwili jest to również pytanie otwarte, na które prawdopodobnie dostaniemy odpowiedz w nadchodzącym roku.

 

 

Wykres 2. Stopy banków centralnych

Źródło: Refinitiv, Skarbiec TFI

 

 

3. W momencie, kiedy mówimy o schładzaniu gospodarki (czyli podnoszeniu stóp procentowych) pojawia się trzeci czynnik dokładający się do słabości rynków, jakim jest obawa, że jastrzębia polityka banków centralnych może doprowadzić do twardego lądowania lub jak kto woli długotrwałej recesji. Niezbyt odległa historia kryzysu finansowego z 2008 roku daje nam bardzo cenną lekcję, która mówi, że twarde lądowanie nikomu się nie opłaca. Biorąc pod uwagę fakt, że nauka ta jest powszechnie dostępna, można się pokusić o nadzieję, że szefowie największych Banków Centralnych znajdą miejsce dla stóp procentowych, w którym dojdzie do trwałego wyhamowania inflacji przy jednoczesnym braku twardego lądowania.

 

 

Wykres 3. S&P500 i ISM PMI

Źródło: Refinitiv, Skarbiec TFI

 

 

Biorąc pod uwagę szanse jakie nam daje obecne otoczenie gospodarcze chcielibyśmy Państwu przedstawić dwa rozwiązania inwestycyjne, które według nas zyskują na atrakcyjności w otoczeniu podwyższonych stóp procentowych oraz wzmożonej zmienności na rynkach finansowych. Oba fundusze inwestycyjne, bo o nich mowa mają jeden wspólny mianownik, a jest nim przewidywalny dochód wynikający z charakteru instrumentów finansowych w jakie inwestycją.

 

Stały dochód można osiągnąć w wyniku inwestycji w obligacje – tu mowa o odsetkach. W obecnym otoczeniu wysokich stóp procentowych jest to o wiele łatwiejsze do wykonania niż w niezbyt odległym czasie, gdzie stopy procentowe były na zerowych poziomach. Co więcej, sensowne poziomy rentowności można znaleźć na obligacjach o najkrótszych okresach zapadalności oraz tych, które są waloryzowane wiborem 6M, co powoduje, że są one mniej wrażliwe na ewentualne zmiany stopy procentowej niż obligacje o dłuższych tenorach.

Inwestując w akcje, również możemy sięgnąć po rozwiązania dające stały dochód poprzez przejrzystą politykę wynagradzania akcjonariuszy – mowa tu o dywidendach oraz pośrednio o skupach akcji własnych.

 

Skarbiec Krótkoterminowy poziom ryzyka 2 na 7

 

Głównym składnikiem subfunduszu są obligacje emitowane i gwarantowane przez Skarb Państwa. Na koniec listopada składnik ten był na poziomie ponad 80 proc. aktywów, w tym obligacje o zmiennym kuponie stanowiły około 70 proc. Udział obligacji emitowanych przez banki wynosił około 6 proc, a obligacji samorządowych poniżej 4 proc. Obligacje nieskarbowe stanowiły około 3 proc. Gotówka oraz ekwiwalenty środków pieniężnych były na poziomie 7 proc.

 

Strategia inwestycyjna

 

W dniu 9 września br. weszła w życie zmiana polityki inwestycyjnej subfunduszu, która była ogłoszona w czerwcu. Subfundusz zmienił nazwę na Skarbiec Krótkoterminowy. Według nowej polityki inwestycyjnej co najmniej 85 proc. wartości Aktywów subfunduszu mają stanowić instrumenty rynku pieniężnego oraz dłużne papiery wartościowe emitowane, poręczane i gwarantowane przez Skarb Państwa, NBP lub jednostkę samorządu terytorialnego. Dodatkowo subfundusz ma ograniczenie na ryzyko stopy procentowej na poziomie jednego roku. Zmiana spowodowała, że od września br. subfundusz jest najbardziej defensywnym produktem w ofercie funduszy dłużnych Skarbca o najniższym poziomie ryzyka. Rok 2022 jest kolejnym wymagającym okresem dla globalnego rynku obligacji. Uczestnicy rynku zmagają się z wycofywaniem akomodacji monetarnej i zacieśnianiem polityki pieniężnej przez główne banki centralne, co jest konsekwencją coraz wyższej inflacji. Inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę spowodowała bardzo mocny wzrost cen surowców energetycznych, co tylko zwiększyło problemy banków centralnych, ponieważ wydłużył się moment osiągnięcia szczytu inflacji. Cykl zacieśniania polityki monetarnej jest w różnym stopniu zaawansowania na różnych rynkach. W Polsce stopa referencyjna NBP jest na poziomie 6,75 proc. Na ostatnich posiedzeniach w październiku i listopadzie Rada nie zmieniła stóp procentowych. Obecnie rynek oczekuje, że podstawowa stopa NBP w najbliższych miesiącach pozostanie bez zmian. Oczekiwania rynkowe wpisują się w narrację płynącą z Rady Polityki Pieniężnej, mówiącej o bliskim zakończeniu cyklu podwyższania stóp procentowych w Polsce.

 

Tabela 1. Aktywa

Źródło: Skarbiec TFI dane na 30.11.2022

 

Skarbiec Value – poziom ryzyka 6 na 7

 

W odróżnieniu od standardowych produktów typu value koncentrujących się na typowo dywidendowych sektorach (m.in. nieruchomości, telekomunikacja, użyteczność publiczna), polityka inwestycyjna funduszu Skarbiec Value opiera się na dwóch filarach: na dywidendach oraz na skupach akcji własnych, co znacząco poszerza wszechświat inwestycyjny. Co więcej, konstruując portfel Funduszu, dążymy do tego, aby każdy segment gospodarki miał swoich reprezentantów w portfelu, co idąc dalej, eliminuje ryzyko koncentracji sektorowej. Fundusz ze

względu na charakterystykę swoich składowych (spółki wypłacające dywidendę oraz prowadzące skupy akcji własnych) ma sektorowo najszersze spektrum inwestycyjne spośród funduszy zagranicznych Skarbca. Spółki, których poszukujemy przy doborze składników do portfela Funduszu, muszą charakteryzować się spójną i konsekwentnie realizowaną polityką wynagradzania akcjonariuszy. Uniwersum inwestycyjne funduszu Skarbiec Value obejmuje spółki, charakteryzujące się rosnącym całkowitym dochodem dla akcjonariuszy obejmującym dywidendy oraz skupy akcji własnych.

 

 

Tabela 2. TOP 10 Aktywa

Źródło: Skarbiec TFI dane na 30.11.2022

 

 

Tabela 2. TOP 10 Aktywa

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie przewidują przyszłych zwrotów.

 

 

Opisy ryzyk Skarbiec Krótkoterminowy

 

Ryzyka mające istotne znaczenie dla Subfunduszu, które nie są odpowiednio uwzględnione przez wskaźnik:

Ryzyko kredytowe- ryzyko związane z trwałą lub czasową utratą przez emitentów papierów wartościowych zdolności do wywiązywania się z zaciągniętych zobowiązań, obejmujące również ryzyko związane z obniżeniem ratingu kredytowego emitenta i wynikający z niego spadek cen dłużnych papierów wartościowych emitenta. Ryzyko kredytowe może oddziaływać na Subfundusz również pośrednio, poprzez wpływanie, w określony powyżej sposób, na wartość jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych, tytułów uczestnictwa funduszy zagranicznych i instytucji wspólnego inwestowania oraz certyfikatów inwestycyjnych, w związku z lokatami Subfunduszu.

Ryzyko płynności – ryzyko płynności jest związane z ograniczeniem lub brakiem możliwości przeprowadzenia transakcji mającej za przedmiot dany instrument finansowy. Ograniczona płynność może negatywnie wpływać na możliwe do uzyskania ceny sprzedaży lokat. co z kolei może prowadzić do wahań i spadków wartości Jednostek Uczestnictwa. Ryzyko płynności może oddziaływać na Subfundusz również pośrednio, poprzez wpływanie, w określony powyżej sposób, na wartość jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych, tytułów uczestnictwa funduszy zagranicznych i instytucji wspólnego inwestowania oraz certyfikatów inwestycyjnych, w związku z lokatami Subfunduszu.

Ryzyko operacyjne – istnieje ryzyko wystąpienia strat związanych z błędną lub opóźnioną realizacją transakcji w wyniku nieadekwatnych lub zawodnych procesów wewnętrznych, błędów ludzkich, błędów systemów, a także w wyniku zdarzeń zewnętrznych.

Szczegółowe informacje dotyczące ryzyk znajdują się w prospekcie informacyjnym Funduszu w części dotyczącej Subfunduszu w punkcie opisującym ryzyka inwestycyjne związane z przyjętą polityką inwestycyjną Subfunduszu.

Opisy ryzyk Skarbiec Value

 

Ryzyka mające istotne znaczenie dla Subfunduszu, które nie są odpowiednio uwzględnione przez wskaźnik:

Ryzyko płynności – ograniczona płynność instrumentów finansowych związana z niskimi obrotami na giełdzie lub rynku, na którym dokonywany jest obrót uniemożliwiają dokonanie zakupu lub sprzedaży dużego pakietu papierów wartościowych czy instrumentów w krótkim czasie bez znacznego wpływu na cenę, w efekcie ograniczona płynność może negatywnie wpływać na możliwe do uzyskania ceny, co z kolei może prowadzić do wahań i spadków wartości jednostki uczestnictwa.

Ryzyko związane z możliwością nabywania przez Subfundusz Instrumentów Pochodnych W związku z tym, że Subfundusz może nabywać Instrumenty Pochodne, pojawiają się dodatkowe ryzyka, w tym niewłaściwego zabezpieczenia, oznaczające, że zyski na Instrumencie Pochodnym nie zrekompensują strat na aktywie zabezpieczanym.

Ryzyko operacyjne – istnieje ryzyko wystąpienia strat związanych z błędną lub opóźnioną realizacją transakcji w wyniku nieadekwatnych lub zawodnych procesów wewnętrznych, błędów ludzkich, błędów systemów, a także w wyniku zdarzeń zewnętrznych.

Inne istotne ryzyka Subfundusz stosuje strategię alokacji aktywów, która zakłada, że udział części akcyjnej (akcje i inne udziałowe papiery wartościowe, w tym warranty subskrypcyjne, prawa do akcji, prawa poboru i kwity depozytowe) wynosi co najmniej 66%. Oznacza to, że nawet w okresach dekoniunktury na rynku akcji w skład portfela inwestycyjnego Subfunduszu będą wchodzić akcje oraz inne instrumenty o wysokim ryzyku inwestycyjnym. Może to prowadzić, wobec utrzymującej się dekoniunktury na giełdzie, do wahań i spadków wartości jednostki uczestnictwa.

Szczegółowe informacje dotyczące ryzyk znajdują się w prospekcie informacyjnym Funduszu w części dotyczącej Subfunduszu w punkcie opisującym ryzyka inwestycyjne związane z przyjętą polityką inwestycyjną Subfunduszu.

 

Opracowanie

Jacek Warmuziński

Dyrektor ds. komunikacji inwestycyjnej

Skarbiec TFI

 

 

Kontakt