fbpx
Chcesz być najlepszy? Ucz się od najlepszych!
12 lipca 2019
Udostępnij:

Chcesz być najlepszy? Ucz się od najlepszych!

Nie ulega wątpliwością, że aby być najlepszym trzeba przyglądać się czołówce swojej dziedziny. Schemat ten widoczny w wielu dziedzinach życia. Utalentowani tenisiści młodego pokolenia inwestują w trenerów i graczy z szerokim CV sukcesów czy sukcesów ich wychowanków. Młodzi lekarze walczą aby dopuszczać ich do stołu operacyjnego z najlepszymi profesorami w ich miejscu pracy. Naukowcy wyszukują najbardziej charyzmatycznego i uzdolnionego promotora, który poprowadzi ich przez meandry nauki.

W inwestycjach te kwestie mentoringu nie wyglądają inaczej. Wyszukanie autorytetu na jakim będziemy się mogli wzorować ma kluczowe znaczenie dla naszej inspiracji ekonomicznej. W tym artykule skupimy się na aktywach w jakie inwestują najbogatsi Polacy, które dają im silne pozycje w rankingach.

Początkowo zobaczmy jak prezentowali się poszczególni Polacy.



Łatwo zauważyć, że w ostatnich latach dominują Pani Dominika i Pan Sebastian Kulczyk, natomiast o pozycję wicelidera silnie walczy Pan Michał Sołowow i Pan Zygmunt Solorz-Żak. I Choć nasz kilkukrotny rajdowy mistrz Europy w roku 2019 uplasował się na pierwszym miejscu rankingu najbogatszych Polaków to uważnie czytając wyłapiemy, że to kwestia tylko przeliczeniowa. Gdyby połączyć ponownie majątek Pani Dominiki Kulczyk i Pana Sebastiana Kulczyka to podium nie zmieniłoby się w porównaniu do roku poprzedniego.

Pierwsza trójka rankingu dość mocno zdystansowała resztę grupy w której „ścisk” jest dużo większy. Podium próbuje doścignąć Pan Dariusz Miłek, twórca Grupy CCC i sponsor kolarskiej grupy w World Tour. O podium też biją się Jerzy Stysiak oraz Tomasz Biernacki. Widoczny jest spory spadek w 2018 Pana Leszka Czarneckiego, który mocno jest związany z problemami jakie były opisywane wielokrotnie w prasie. Spadek jest tym bardziej zauważalny jeśli przypomnimy sobie, że kiedyś Pan Leszek z łatwością plasował się w pierwszej trójce tego rankingu oraz to, że w 2019 roku jest na miejscu 65 i utracił pozycję miliardera. W rankingu Spory spadek w 2018 zanotował też Roman Karkosik, który plasuje się w 2018 na miejscu 25 oraz 55 w roku 2019.

Solidnie wkroczyli do pierwszej dwudziestki Pan Paweł Marchewka, Pan Tomasz Domogała zajmując odpowiednio 25 i 52 miejsce w roku 2016. Spektakularne przebicie ma za sobą także Pan Tomasz Biernacki, który w 2017 roku był na 35 pozycji a w 2016 nawet nie załapał się na listę!

Jak czytać taki ranking? Na pewno lepiej skupić się na trendzie niż jednostkowej nocie w danym roku a to głownie z dwóch powodów. Po pierwsze pozycję lidera utrzymuje się trudniej, po drugie ranking takowy jest szacunkiem. Trend „wygładzi” nam jednorazowe wahnięcie wynikające np. z okazjonalnej wyceny aktywa danego milionera (np. na giełdzie) poprzez co uzyskamy bardziej wiarygodne pozycjonowanie danego milionera w czołówce. Dla przykładu Jacek, Wojciech i Tomasz Furmanowie w ogóle nie pojawiają się w rankingu za 2017 rok natomiast osoby te zajęły 7 i 15 miejsce odpowiednio w 2016 i 2018 roku. W 2019 roku plasują się na mocnym 11 miejscu. Kolejnym przykładem „problemu rankingów” jest Pani Grażyna Kulczyk, która posiada majątek warty równo 1200 mln zł we wszystkich ostatnich czterech odczytach rankingu. W rzeczywistości majątek ten musiał zmienić swoją wartość w czasie a stała kwota tego majątku powinna być tłumaczona metodologią szacowania. Co więcej zmiana na szczycie w 2019 roku to efekt jedynie innej prezentacji danych. Między innymi dlatego powinniśmy uważnie interpretować rankingi.


Wawrzyniec Bąk 
Analityk Inwestycyjny
www.pcdm.pl

Kontakt