fbpx

Artykuły eksperckie

Artykuły eksperckie

Zachęcamy do zapoznania się z najnowszymi artykułami eksperckimi opracowanymi przez wewnętrznych ekspertów Prosper Capital Dom Maklerski.

 

 

10 czerwca 2022

Bańka spółek technologicznych pęka, kiedy kupować akcje?

Coraz więcej niepokojących sygnałów dociera na GPW zza oceanu. W I kwartale 2022 roku amerykański PKB zanotował zaskakujący spadek o 1,4% (ujęcie zannualizowane). Z całą pewnością jest jeszcze przedwcześnie by ogłaszać recesję, prognoza na II kwartał (również w ujęciu zannualizowanym) wynosi +3,0%, a zgodnie z przyjętą praktyką by ogłosić techniczną recesję musi wystąpić jednoczesny spadek wielkości produkcji, dochodów, sprzedaży detalicznej i zatrudnienia, utrzymujący się przez co najmniej pół roku.*

 

 

 

 

 

23 maja 2022

500 lat mitu i kitu – kredytu i depozytu

Artykuł ten przedstawia podstawowe umowy funkcjonujące w relacji klient – bank. Opisano w nim różnice pomiędzy depozytem, depozytem nieprawidłowym, pożyczką i kredytem. Ukazuje on jak powszechnie błędnie jest pojmowane pojęcie depozytu, jak jego cel i zadanie zmieniono na przestrzeni wieków i jakie to może mieć konsekwencje dla nieświadomego konsumenta.

 

 

 

 

 

13 maja 2022

Koos Bekker – twórca międzynarodowego imperium

Przedstawiamy historię Koosa Bekkera – utalentowanego managera i inwestora, który przekształcił południowoafrykańskiego wydawcę prasy w globalny wehikuł inwestycyjny.

 

 

 

 

 

10 maja 2022

Etyka i inwestowanie

Etyka i ekonomia to odrębne dziedziny nauki, jednak są ze sobą powiązane. Rola etyki w kontekście inwestowania i biznesu nie ograniczyła się tylko do stwierdzenia czego nie robić, ale pozwoliła ukształtować ekonomię w czasach nowożytnych, gdy silnie rozwinął się i zdominował świat kapitalizm.

 

 

 

 

 

2 maja 2022

De-dolaryzcja

Pieniądze są dobrem publicznym. Globalny pieniądz – taki, na którym ludzie polegają w swoich transakcjach transgranicznych i decyzjach inwestycyjnych – jest globalnym dobrem publicznym. Jednak dostawcami tego dobra publicznego są rządy krajowe. Tak było nawet w przypadku starego standardu wymiany złota. W naszej erze waluty fiducjarnej (tworzonej przez rządy) od 1971 roku jest to jeszcze bardziej oczywiste. W trzecim kwartale 2021 roku 59 procent światowych rezerw walutowych było denominowanych w dolarach, kolejne 20 procent w euro, 6 procent w jenach i 5 procent w funtach szterlingach. Chiński juan wciąż stanowił mniej niż 3 procent światowych rezerw.

 

 

 

 

 

15 kwietnia 2022

Duration – groźnie brzmi i tak też jest

Jeżeli ktoś słyszał i/lub myślał, że duration oznacza czas jaki musi upłynąć do wykupu inwestycji, lub w ogóle nie ma pojęcia co to jest – to już nie może tak sobie spokojnie zasnąć i powinien przeczytać ten artykuł do końca – ponieważ opracowanie to wyjaśnia co na rynku finansowym oznacza to pojęcie, a przede wszystkim pokazuje jakie to ma dla nas znaczenie praktyczne.

 

 

 

 

 

13 kwietnia 2022

Przyszłość należy do prefabrykatów

Tradycyjne metody budowlane stają się coraz mniej efektywne, wobec innowacyjnych prefabrykatów betonowych. Materiał prefabrykowany, czyli element wykonany poza miejscem jego wbudowania, jest zazwyczaj przeznaczony do stosowania bez zmiany kształtów i wymiarów. Jest to rodzaj gotowego elementu betonowego, który na placu budowy może być złożony z innymi w całość jak dziecięce klocki. Takimi klockami, w zależności od wybranej technologii, mogą być całe ściany (prefabrykowane elementy wielkowymiarowe często stosuje się w budownictwie jednorodzinnym). Taka ściana ma już przygotowane otwory okienne, drzwiowe itd. Dalsze wymagane prace to uzupełnienie wnęk, wykończenie wnętrza oraz ocieplenie elewacji.

 

 

 

 

 

12 kwietnia 2022

Rosyjskie sankcje i ich wpływ na światowe gospodarki

Czy światowe rynki finansowe zwracają należytą uwagę na ryzyko geopolityczne? Pomimo niekwestionowanej przewagi wojskowej USA, finansowe konsekwencje terrorystycznego ataku nuklearnego, wojny na Bliskim Wschodzie lub na Tajwanie – lub jeszcze innych zupełnie nieprzewidziany konfliktów – wciąż mogą być ogromne. Globalizacja pod potężnym hegemonem wzmocniła powiązania między gospodarkami narodowymi krajów, ale te zjawiska nie mogą wykluczyć kolejnej wielkiej wojny. Takie powiązania były również silne w przededniu I wojny światowej, co w tamtym momencie zaskoczyło inwestorów.

 

 

 

 

 

04 marca 2022

Metale szlachetne wracają do łask

Początek 2022 roku jest niewątpliwie udany dla złota i srebra z wielu powodów: wzrost ryzyka geopolitycznego, dalszy wzrost prognoz inflacji, pierwsze podwyżki stóp procentowych w USA już są uwzględnione przez rynek, popyt na złoto w pełni odbudował się do czasów sprzed pandemii, ma miejsce ucieczka inwestorów z ryzykownych do bezpiecznych aktywów.

 

 

 

 

 

15 marca 2022

Dywersyfikacja a różnorodność to jak befsztyk tatarski a befsztyk z podgardla

Niniejsze opracowanie przedstawia jak inwestorzy w potocznym znaczeniu pojmują dywersyfikację, jak to pojmowanie prowadzi do błędnego przekonania, że to ilość składników portfela daje bezpieczeństwo – artykuł udowadnia, że jest to złudne bezpieczeństwo, ponieważ ilość nie jest dywersyfikacją. Dywersyfikacją jest brak lub odwrotne powiązania (korelacja) poszczególnych składników portfela. Brak tej wiedzy w konsekwencji prowadzi do strat w inwestycjach.

 

 

 

 

 

15 marca 2022

Gusta inwestycyjne inwestorów udziałowych w drugim półroczu 2021 roku

Gusta inwestycyjne inwestorów udziałowych w drugim półroczu 2021 roku. Czy zmienią się w 2022 roku?

 

 

 

 

 

1 marca 2022

Płatności odroczone z coraz większym udziałem w rynku

W wyniku pandemii rozwój rynku e-commerce istotnie przyspieszył. Handel przenosi się do sieci i nic nie wskazuje na to, by ten trend miał się zatrzymać. Wraz ze wzrostem rynku zakupów online ewoluują również płatności elektroniczne, a wśród nich coraz bardziej popularne staje się dokonywanie płatności odroczonych. Zyskują one przede wszystkim ze względu na możliwość dokonania zakupów bez konieczności posiadania gotówki. Płatności można dokonać po 30 a nawet 45 dniach. Stanowią zatem wygodną formę kredytowania przy minimum niezbędnych formalności.

 

 

 

 

 

24 stycznia 2022

Upadłości firm a niewypłacalność obligacji

Przełom roku to idealny czas na podsumowania oraz wyznaczanie sobie celów. Nowe zakupy gadżetów, pomysły na zakup samochodów, świetna dieta a może rozpoczęcie inwestowania? To pojedyncze przykłady myśli jakimi zaprzątamy sobie głowę. Są one rezultatem refleksji jaką każdy w okresie świątecznym w mniejszym lub większym zakresie wykonuje. Skupiają się na ekonomiczno-inwestycyjnym charakterze przemyśleń chcielibyśmy zaprezentować Państwu statystyki rynkowe upadłości jakie wskazują na obraz sytuacji ekonomicznej podmiotów gospodarczych w Polsce. Informacje te mają bezpośrednie przełożenie na sposób postrzegania obligacji i mogą być źródłem cennych wniosków.

 

 

 

23 grudnia 2021 r.

Perspektywy rynkowe na rok 2022 – artykuł ekspercki

Rynki i gospodarka ciągle odczuwają skutki pandemii COVID-19 i wielu inwestorów zastanawia się, jaki będzie ten następny rok. W poniższym tekście, prezentujemy trendy i obawy, które mogą kształtować krajobraz inwestycyjny w 2022 roku. Wśród kluczowych sektorów rynku, które należy obserwować, są sektor paliwowy, metali szlachetnych, samochodowy, usług i mieszkaniowy. Jednocześnie, innymi kluczowymi obszarami wartymi uwagi są tapering (czyli ograniczenia bodźców stymulujących gospodarkę w czasie pandemii), stopy procentowe, inflacja, płatność za przepływ zamówień (PFOF) i przepisy antymonopolowe. Z dziedziny podatków należałoby się przyjrzeć nowej globalnej minimalnej stawce podatku od osób prawnych, która w 2022 zacznie nabierać kształtu, co będzie miało wpływ na międzynarodowe korporacje.

 

 

 

23 grudnia 2021 r.

Geoekonomiczna rywalizacja wokół nowego jedwabnego szlaku – artykuł ekspercki

Ruchom geopolitycznych „płyt tektonicznych”, które przed z górą trzema dekadami zmieniały społeczno – gospodarczy porządek świata, towarzyszyła barwna plecionka różnych idei, terminów i koncepcji. Wśród nich największą chyba siłę narracyjną zyskała chwytliwa teza o tzw. ,,końcu historii”. W tym samym mniej więcej czasie pojawiła się również ,,geoekonomia”. Poniekąd pochodna ,,turbokapitalizmu”, terminu utożsamianego z polityką ekonomiczną, której celem jest optymalizacja procesów deregulacji, prywatyzacji i globalizacji. Autorstwo dla obu tych pojęć identyfikowane jest z osobą Edwarda Luttwaka, amerykańskiego ekonomisty i stratega, byłego m.in. doradcy Departamentu Obrony USA.

 

 

 

23 grudnia 2021 r.

Podsumowanie rynków w 2021 roku – artykuł ekspercki

Od początku pandemii na giełdzie panuje gorący klimat. Ceny akcji osiągnęły rekordowe poziomy, podsycane niskimi stopami procentowymi, wzrostem handlu detalicznego i rządowymi kontrolami stymulacyjnymi. Startupy wchodzące na giełdę po raz pierwszy zebrały w 2020 roku więcej pieniędzy niż kiedykolwiek, a następnie podwoiły tę sumę w 2021 roku. W telegraficznym skrócie, rok 2021 można uznać za udany dla rynków akcji i surowców. Natomiast, najniższe stopy zwrotu odnotowano na rynku obligacji skarbowych.

 

 

 

23 grudnia 2021 r.

Przyjemna nieruchomość to przyjemna zapłata? – artykuł ekspercki

Nieruchomości to klasa aktywów budząca wiele emocji głównie z racji hossy w segmencie nieruchomości mieszkaniowych i jej zasięgu, bo przecież dla każdego Polaka to potrzeba posiadania numer jeden. Sporo też mówi się o nieruchomościach biurowych i konsekwencji nowych trendów w zatrudnianiu pracowników. Tutaj ryzyko home office (ang. pracy zdalnej z domu) mocno zaburzyło popyt na powierzchnię biurową największych nieruchomości, bo dla firm to spore oszczędności. W pierwszych dwóch falach pandemii sporo mówiono także o nieruchomościach magazynowych lub samych centrach logistyczno-przeładunkowych. Było to pokłosiem zwiększonego popytu na e-commerce (ang. handel elektroniczny dokonywany w internecie), co jednocześnie powodowało duże obładowanie magazynów i powierzchni przeładunkowych, jakie sortowały paczki do paczkomatów czy kurierów.

 

 

 

24 listopada 2021 r.

Od Betlejem do Chicago, czyli biblijne kategorie w giełdowym supercyklu – artykuł ekspercki

Na przestrzeni dziejów zboża leżały u podstaw każdej wielkiej cywilizacji. Niemniej, jak przypomina prof. Michael Abdalla z Instytutu Etnolingwistyki UAM, a zarazem wieloletni pracownik Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, ceniony znawca dziejów i kultury żywienia, według biblijnej chronologii stworzenia świata – rośliny zielone, a więc i zboża, które należą do rodziny traw (łac. Gramineae) mają dłuższą historię aniżeli człowiek. Jego przejście ze zbieractwa i łowiectwa na wyższe stadium rozwoju, tj. do rolnictwa (i hodowli) utożsamiane jest właśnie z początkiem uprawy zbóż. W zachodniej części tzw. starego świata, obejmującej basen Morza Śródziemnego, Europę oraz cześć Azji Południowo – Zachodniej, uprawiano przede wszystkim pszenicę i jęczmień, w Afryce sorgo i teff (miłka abisyńska), na Dalekim Wschodzie ryż i proso, zaś w południowoamerykańskich cywilizacjach Azteków i Majów – kukurydzę. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem eksperckim, w którym analizujemy rynek złóż pszenicy.

 

 

 

24 listopada 2021 r.

Inflacja i stopy procentowe – artykuł ekspercki

Inflacja i stopy procentowe są to zagadnienia, którymi obecnie jest poruszona cała Polska, jak i cały świat. Jesteśmy w momencie, w którym należy wybrać odpowiednią politykę monetarną, która będzie niosła konsekwencje długoterminowe. Czy zwiększanie poziomu stóp procentowych i zduszenie inflacji, kierując się doświadczeniami z poprzednich dekad jest konieczne? A może w obliczu praktycznie niespłacalnych deficytów wielu państw, jak i paradoksów ekonomicznych z ostatnich lat to podejście jest już niewystarczające i należy kierować się nowoczesną teorią monetarną? Zachęcamy do zapoznania się z artykułem eksperckim o dwóch zagadnieniach, którymi obecnie jest poruszona Polska, jak i cały świat – inflacji i stopach procentowych.

 

 

 

24 listopada 2021 r.

E-commerce i rynek mody – artykuł ekspercki

Pandemia COVID-19 przyspieszyła proces cyfryzacji konsumentów oraz zmieniła ich dotychczasowe nawyki. Obostrzenia nałożone na sklepy stacjonarne przyczyniły się do zwiększenia liczby użytkowników platform internetowych. Wielu z nich dokonywało wcześniej jedynie sporadycznych zakupów w sieci lub w ogóle nie korzystało z tej formy. Zachodzące zmiany zmusiły wiele spółek do przedefiniowania przebiegu kluczowych procesów oraz poszukiwania innowacyjnych rozwiązań. W celu zdobycia lub utrzymania przewagi konkurencyjnej spółki muszą niekiedy zmienić strategię, wykazać się elastycznością oraz umiejętnością budowania bliskich relacji z klientami. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem eksperckim o ryku e-commerce i rynku mody, na których pandemia COVID-19 wymusiła przyśpieszenie procesu cyfryzacji konsumentów oraz zmieniła ich dotychczasowe nawyki.

 

 

 

22 października 2021 r.

Czy polska kolej ma szansę odjechać w kierunku hossy?

Krajowy Program Kolejowy do roku 2023 w momencie uchwalania był sporym przedsięwzięciem, jakie miało dać podwaliny dla niezbędnych inwestycji w infrastrukturę kolejową. Uchwalony w 2015 roku program miał za zadanie przestawić polskie kolejnictwo na nowe tory co nie udało się wcześniej zrealizować przez wcześniejsze zaniedbania włodarzy. I choć eksperci nie mieli wątpliwości, że skala zaniedbań jest tak znaczna, że nawet ambitny program nie odwróci monety szybko, to jednak w skali dotychczasowych inwestycji przedmiotowych sektora należało podejść do programu optymistycznie. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem eksperckim o Polskim Programie Kolejowym, który w ostatnim okresie zmienia obraz polskiego kolejnictwa, przygotowanym przez nasz Departament Analiz.

 

 

 

28 września 2021 r.

Branża pożyczkowa w służbie medycyny – artykuł ekspercki

Skorzystanie z usług prywatnej opieki medycznej coraz częściej bywa korzystniejszą alternatywą wobec usług publicznej opieki zdrowotnej. Prywatne zabiegi medyczne u specjalistów są niebagatelnym kosztem w budżecie przeciętnego gospodarstwa domowego, a potrzeba ich wykonania w trybie pilnym zmusza do poszukiwań zewnętrznych źródeł finansowania. Pozyskanie kredytu bankowego wiąże się z przedstawieniem historii kredytowej oraz źródeł dochodu, a ponadto decyzja nie jest wydawana od razu. Z drugiej strony, podmioty pożyczkowe udzielające tzw. „chwilówek” charakteryzują się wysokimi kosztami łącznymi (RRSO). Gdzie leży zatem „złoty środek”? Zachęcamy do zapoznania się z artykułem eksperckim przygotowanym przez nasz Departament Analiz.

 

 

 

28 września 2021 r.

Kakao nie tylko na jesienne wieczory – analiza branży wyrobów czekoladowych – artykuł ekspercki

Początek tegorocznej jesieni przyniósł informację o kolejnej gałęzi krajowego przemysłu, który  w pierwszym roku pandemii COVID – 19 istotnie wzmocnił swoją pozycję na eksportowej mapie świata. Wieść o tym rozeszła się za sprawą publikacji raportu Światowy i polski rynek czekolady, opracowanego przez firmę badawczą Euromonitor, a udostępnionego przez LOTTE Wedel oraz media (,,Rzeczpospolita”). Z rzeczonego raportu wynika, że Polska, jako piąty co do wielkości producent wyrobów czekoladowych w Europie (za Niemcami, Włochami, Francją, Holandią), z wartością sprzedaży zagranicznej na poziomie ok. 2,1 mld USD,  awansowała też w ubiegłym roku na pozycję czwartego branżowego eksportera świata, z 7,3 % udziałem w globalnym rynku eksportowym. Naszym zdaniem już samo to jest  wystarczającym powodem, aby Czytelnikom naszego Newslettera przedstawić kakaowe zaplecze surowcowe tej branży. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem eksperckim przygotowanym przez nasz Departament Analiz.

 

 

 

09 września 2021 r.

Rynek wierzytelności – artykuł ekspercki

Rynek wierzytelności jest jednym z segmentów rynku finansowego, który od kilku lat rośnie w błyskawicznym tempie. Jednak w ostatnich latach napotkał on wiele trudności. Po aferze Getback oraz zmianach ustawodawczych w latach 2018-2019, które istotnie zmieniły zasady dochodzenia spłat, rynek w dalszym ciągu poszukuje ceny równowagi. Nowsze zmiany legislacyjne (wprowadzenie części zmian czasowych) zasiały dodatkową niepewność na rynku wierzytelności, a zmiany te były tłumaczone ochroną konsumenta i całej otoczki COVID-19. Takie postrzeganie przyjmuje przynajmniej część  inwestorów. Czy te zmiany są zagrożeniem czy może klasycznym momentem okazyjnym z punktu widzenia kontrariańskiego? Zachęcamy do zapoznania się z artykułem eksperckim przygotowanym przez nasz Departament Analiz.

 

 

 

02 września 2021 r.

Pudełka, bez których nie może obyć się świat – artykuł ekspercki

Połączenie zwiększonego popytu na surowce, półprodukty i towary z ultra asekuracyjną polityką zaopatrzeniową przedsiębiorstw, spowodowało zakłócenia płynności w globalnej wymianie gospodarczej. Okazuje się, że bodźcem naruszającym ogólną równowagę w globalnym handlu, a przez to w całej światowej gospodarce – mogą być metalowe pudełka, a dokładniej mówiąc ich brak. Mowa jest tu o kontenerach ISO dla frachtu morskiego, czyli zestandaryzowanych stalowych pojemnikach, które umożliwiają prosty i szybki załadunek – transport (drogą morską i lądową) – magazynowanie oraz rozładunek towarów. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem eksperckim przygotowanym przez nasz Departament Analiz.

 

 

 

12 sierpnia 2021 r.

Aktualna sytuacja na globalnym rynku towarowo – surowcowym

Światowy rynek towarowo–surowcowy, będący materialną podstawą tzw. realnej sfery gospodarki, a jednocześnie istotnie wpływający (cenowo) na jej sferę finansową (inflacja) na przełomie 2020/2021 roku wszedł w silny trend wzrostowy, który z nie mniejszym impetem był kontynuowany w pierwszej połowie br. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem eksperckim przygotowanym przez nasz Departament Analiz.

 

 

 

2 sierpnia 2021 r.

Między Euro 2020 a Mundialem 2022 w Katarze

Przesunięcie Euro 2020 na rok 2021 spowodowało, że zakłócony przez pandemię kalendarz wielkich turniejów piłkarskich znacznie przyśpieszył. Byłby on zapewne jeszcze bardziej spłaszczony, gdyby nie to, że ze względu na warunki atmosferyczne jakie panują nad Zatoką Perską, mundial 2022 nie zostanie rozegrany tradycyjnie latem, lecz późną jesienią. Tak czy inaczej, do kolejnej wielkiej imprezy piłkarskiej pozostało raptem 15 miesięcy. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem eksperckim przygotowanym przez nasz Departament Analiz.

 

 

 

30 czerwca 2021 r.

Czy zabezpieczenie hipoteczne jest aż tak koszerne?

Obciążenie hipoteczne jest jedną z najbardziej pewnych i rozpowszechnionych form zabezpieczenia długu udzielonego przez wierzyciela. Często mówi się w tym kontekście o tzw. jednej z „najtwardszych” form zabezpieczenia długu. Dlaczego tak jest? Zachęcamy do zapoznania się z artykułem eksperckim przygotowanym przez nasz Departament Analiz.

 

 

 

25 czerwca 2021 r.

Model współpracy spółek na rynku gier symulacyjnych

W niniejszym artykule chcielibyśmy przestawić model biznesowo operacyjny spółki, która tworzyła rynek gamingowy w Polsce. Pisząc o gamingu będziemy skupiać się dziś głównie na rynku gier symulacyjnych. To taki rodzaj gier, gdzie celem twórców jest imitacja rzeczywistości otaczającej człowieka, dodatkowo ubrana w odpowiednie oprogramowanie i doznania. Celem takiej gry jest ukazanie jak „od kuchni” wygląda dany zawód czy profesja. W ten sposób powstały symulatory prowadzenia maszyn czy zakłady napraw czołgów.

 

 

 

27 maja 2021 r.

Wokół 48 godzin, które nie wstrząsnęły futbolowym światem

Próba samozwańczego zawiązania piłkarskiej Super Ligi przez właścicieli lub/i osoby zarządzające dwunastoma europejskimi klubami piłkarskimi z Anglii, Włoch i Hiszpanii zakończyła się niepowodzeniem. Od tego czasu minęło już kilka tygodni, a temat ciągle wzbudza emocje i wyzwolił ogromny potencjał narracyjny, czemu akurat trudno się dziwić, a to przynajmniej z dwóch powodów.

 

 

 

20 maja 2021 r.

Czy samochodowy rynek najmu długoterminowego faktycznie staje się tak popularny?

W dzisiejszych czasach coraz mniej popularny jest zakup aut za gotówkę i nie ma to znaczenia czy kupujemy auto prywatne czy służbowe. Na popularności zyskują leasingi, najmy długo i krótko terminowe. Czym one się różnią?

 

 

 

 

 

17 maja 2021 r.

Inwestowanie w warunkach inflacji

Podstawowym miernikiem inflacji jest wskaźnik CPI (ang. consumer price index), określający wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych najczęściej kupowanych przez gospodarstwa domowe. Wyrażony jest on procentowo i jest szeroko przyjętym miernikiem stopy inflacji, czyli zmiany procentowej dóbr w danym okresie (np. rok do roku, miesiąc do miesiąca).

 

 

 

 

 

05 maja 2021 r.

Zielone obligacje – instrument energetycznej transformacji dla wszystkich

Zwrot klimatyczny, którego Unia Europejska jest globalnym liderem, uruchamia lub przyśpiesza szeroki wachlarz różnych procesów przyczyniających się do realizacji Zielonego Ładu. Takiego zatem modelu funkcjonowania unijnej i krajowej gospodarki, który pod względem emisji gazów cieplarnianych do środowiska w połowie tego stulecia osiągnąć ma (w porównaniu z bazowym 1990 r.) poziom: zero!

 

 

 

27 kwietnia 2021 r.

Potencjał branży dekoracyjnych okładzin ściennych i elewacyjnych

Rynek mieszkaniowy w Polsce jest w fazie ożywienia po wcześniejszym załamaniu. Czynniki przemawiające za kontynuacją tego trendu to ujemne realne oprocentowanie lokat, szczepienia przeciwko COVID 19, realizacja odroczonego popytu czy postępująca poprawa sytuacji w gospodarce. Wraz z popytem na mieszkania rośnie też zapotrzebowanie na materiały wykończeniowe i elewacyjne. Są one przecież nieodłączne w stosunku do tynku mieszkaniowego. W niniejszym artykule opisano branżę dekoracyjnych okładzin ściennych i elewacyjnych, jej otoczenie rynkowe i obecne trendy.

 

 

 

26 kwietnia 2021 r.

Aukcje to nie jedyna droga dla elektrowni fotowoltaicznych

Potrzeba Nowego, Zielonego Ładu w Europie, jak i na świecie, napędza rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE). Sektor fotowoltaiki (w skrócie „PV”) wykazał się największą dynamiką przyrostu udziału na rynku OZE w ubiegłych latach w Polsce. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem eksperckim przygotowanym przez Analityków Inwestycyjnych PCDM dot. aukcji farm fotowoltaicznych.

 

 

 

26 marca 2021 r.

Makroekonomiczne spojrzenie na rynek deweloperski w Polsce

Na pewno dla wielu z nas rok 2020 będzie zapamiętany na bardzo długo. Nietypowość wydarzeń tego okresu była na tyle istotna, że będziemy następnym pokoleniom opowiadać historie i emocje towarzyszące tej całej sytuacji. Dla rynków kapitałowych jednak nie była to wielce odmienna historia od poprzednich. W momencie największej paniki, gdy kupowano zapasy żywności i środków czystości pojawiło się wiele okazji na rynkach kapitałowych. Działo się to, gdy przecena dzienna największych indeksów rzędu -5% była w zasadzie naturalna, a obligacje korporacyjne mocno taniały.

 

 

 

25 marca 2021 r.

Superbohaterowie w grach video

Rozwój światowego rynku gier komputerowych przyspieszył na skutek pandemii koronawirusa. Wśród najpopularniejszych produkcji są gry o superbohaterach, występujących wcześniej w komiksach, serialach i filmach. Są to niekiedy produkcje bestsellerowe, a ich wydawcy osiągają wielomilionowe przychody. W niniejszym artykule przygotowanym przez Dom Maklerski Prosper Capital przedstawiono najpopularniejszych superbohaterów filmowych, którzy odnieśli sukces również w grach video.

 

 

 

26 października 2020 r.

Na i wokół globalnych parkietów (w Q1 – Q3 br.) działo się wiele!

Kiedy po marcowym “pandemicznym dołku” na światowych parkietach miało miejsce imponujące V-kształtne odbicie, to wraz z nim pojawiło się pytanie, czy w myśl ugruntowanych w literaturze poglądów – giełdy rzeczywiście komunikują nam nadejście wzrostowego trendu w tzw. realnej gospodarce.

 

 

Kontakt